Toto je nová verze webových stránek Satja Sáí mezinárodní organizace České republiky.
Pokud hledáte starý obsah, který jsme ještě nepřesunuli, můžete použít tento odkaz na starou verzi webových stránek.

Od roku 1995 byly pod Sáí Bábovým vedením uskutečněny čtyři rozsáhlé projekty na zásobování pitnou vodou v oblastech, kde lidé trpí jejím nedostatkem.

Vodovod v Anantapurské oblasti

Nádrž na vodu v Anantapúrské oblasti

Projekt byl zahájen v roce 1995, zúčastnilo se ho na 15 000 dobrovolníků, pitná voda byla přivedena do 731 vesnic s přibližně 1 milionem obyvatel. Voda byla získávána přímým čerpáním z podzemních vod či zavlažovacích kanálů a upravována filtrací. Vybudovány byly též zásobníky uchovávající vodu z období dešťů pro letní období sucha.

Vodovod v oblastech Medak a Mahabubnagarse

Voda v oblasti Medak a Mahabubnagar se vyznačuje vysokou hladinou fluoru, což při jejím užívání vede ke kostní fluoróze vyznačující se remodelací kostí. Tato zdravotní rizika byla pro 1 milion obyvatel odvrácena v roce 2001, kdy byla do 320 vesnic přivedena nezávadná pitná voda.

Voda pro Čennaí

Město Čennaí, dříve známé jako Madrás, je s osmimilionovou populací je jedním z největších měst Indie. Kvůli srážkovému stínu při jihozápadním monzunu závisí zásoby vody v oblasti na nepravidelném sverovýchodním monzunu. V okolí města se nenachází žádná větší řeka, což způsobovalo problémy s vodou již od 19. století. Zatímco potřeba vody v tomto městě je 750 milionu litrů denně, museli si obyvatelé vystačit každý den s pouhými 250 miliony litry. Mnohahodinové čekání na pár litrů vody nebylo vyjímkou.

V lednu roku 2002 Sáí Bába řekl: „Madrás trpí akutním nedostatkem pitné vody. Bohatí si mohou koupit vodu z cisterny, co ale mohou dělat chudí? Závisí na dešťové vodě z kaluží a struh, tím si poškozují zdraví. Rozhodl jsem se proto pracovat na přivedení vody do Madrásu, bez ohledu na to, jak to bude obtížné a nákladné.“

Projekt byl zahájen v červenci 2002, v listopadu 2004 pitná nezávadná voda dosáhla Čennaí.

Projekt ve Východní a Západní Gódávarí

Ve Východní a Západní Gódávarí, záviseli lidé převážně na vodě ze studní a potoků, které však postupně vysychaly kvůli nadměrnému využívání podzemní vody. Kvalita vody v těchto zdrojích byla nevyhovující. Systém zásobování vodou pro téměř 700 000 obyvatel byl dokončen v září 2007 a předán místní vládě k provozu a údržbě.