Všeobecná nemocnice v Puttaparti

Nemocnice v Puttaparthi

Sáí Bábova iniciativa na poli lékařské péče započala v roce 1956 vybudováním všeobecné nemocnice v Prašánti Nilajam. Jednalo se o zařízení s dvanácti lůžky k potřebě chudých v Puttaparti a okolních vesnicích. Během času poptávka po lékařském ošetření, jež nemocnice nabízela, vzrostla. Pacienti přijížděli z celé oblasti Anantapur district, přilehlých oblastí a dokonce i jiných zemí. Aby mohla být lékařská péče poskytována stále rostoucímu počtu nemajetných pacientů, byla nemocnice modernizována a rozšířena na zařízení s 94 lůžky. V roce 2013 bylo ošetřeno v průměru 1000 ambulantních pacientů denně a hospitalizováno průměrně 45 pacientů za den. V uplynulých 50 letech existence nemocnice zde bylo ošetřeno více než 4 miliony pacientů.

Všeobecná nemocnice v Bengalúru

V roce 1976 Satja Sáí Bába založil nemocnici pro matky s dětmi ve Whitefieldu, Bengalúr ve státě Karnátaka. Zařízení se rozrostlo ve všeobecnou nemocnici se 100 lůžky, kde je každý den ošetřeno okolo 250 pacientů a jsou provedeny 2-3 operace.

Specializovaná nemocnice v Puttaparti

Specializovaná nemocnice – Sri Sathya Sai Institute of Higher Medical Sciences – zahájila svou činnost v indickém státě Ándhra Pradéš v roce 1991. V současnosti nemocnice nabízí bezplatnou terciální péči v sedmi specializacích – kardiologie, kardiovaskulární chirurgie, urologie, oftalmologie, plastická chirurgie, ortopedie a gastroenterologie.

Specializovaná nemocnice v Bengalúru

V roce 2001 otevřel Satja Sáí Bába další specializovanou nemocnici – Sri Sathya Sai Institute of Higher Medical Sciences – v Bengalúru. V nemocnici jsou poskytovány bezplatné lékařské služby v oblasti kardiologie, kardiovaskulární chirurgie, neurologie a neurochirurgie.

Mobilní nemocnice

Od dubna 2006 přiváží pojízdná nemocnice zdravotní péči do vesnických oblastí. Každý měsíc po dvanáct dní poskytuje tým 30 lékařů (z celkového počtu 600 dobrovolných lékařů) bezplatně své služby v oblasti porodnictví, dětského lékařství, gynekologie, zubního a očního lékařství apod. Žáci místních škol procházejí komplexním lékařským vyšetřením.

Kromě lékařské péče mobilní nemocnice poskytuje základní informace o významu prevence. Probíhají přednášky a video projekce o hygienických a stravovacích zásadách. Jelikož voda v Ándhra Pradéši obsahuje mnoho fluoridu, jsou místní obyvatelé často postiženi fluorózou, proto jsou v rámci lékařského kempu poučeni o jednoduchém způsobu úpravy vody.